Garaż okiem architekta wnętrz

2023-09-04

W czasie wielu rozmów z klientami, często słyszę, że potrzebują stół warsztatowy do garażu w którym już jest wszystko poukładane lub po wstawieniu stołu będą mogli zrobić porządek. Jednak jeden z moich klientów przed zakupem stołu do garażu powiedział mi, że najpierw chce skonsultować jego wykończenie z architektem wnętrz. Zainspirowało mnie to, do kontaktu z moją koleżanką Anią Djakow, która profesjonalnie zajmuje się aranżacją wnętrz.

Zapraszam do przeczytania kilku ciekawych porad od Ani.  

GARAŻ OKIEM ARCHITEKTA WNĘTRZ

 „…Garaż jest to najbardziej uniwersalne pomieszczenie w domu. Teoretycznie służy do parkowania samochodu, ale znacznie częściej jest przekształcany w warsztat czy także służy do przechowywania narzędzi, rowerów i przedmiotów sezonowych, a dla hobbystów stanowi także miejsce spotkań.  O czym trzeba pamiętać przy urządzaniu garażu? Czy istnieje sposób na jego idealne wyposażenie? Oczywiście, że tak. Na zagospodarowanie takiej przestrzeni składają się:

WYKOŃCZENIE PODŁOGI I ŚCIAN

Pierwszą kwestią rozpatrywaną podczas budowy domu lub jego remontu jest wykończenie podłogi i ścian garażu. W większości przypadków warto zdecydować się na rozwiązania możliwie wytrzymałe. Odporne na zmywanie i łatwe do wyczyszczenia wykończenie ścian płytkami czy specjalistyczną farbą albo odpowiednią żywicą pozwoli Ci myć samochód w garażu bez obaw o pozostawienie trwałych zabrudzeń albo uszkodzeń. W przypadku podłogi wybór może paść na płytki ceramiczne, wylewkę betonową czy pokrytą żywiczną powłoką antypoślizgową. Warto rozważyć pochyłą konstrukcję z kratką lub korytkiem odpływowym, co pozwoli  łatwiej zachować porządek w przypadku czyszczenia samochodu lub po zimowej jeździe. Jeżeli wybór pada na płytki, warto zwrócić uwagę, aby były one możliwie nieduże – im większy jest ich rozmiar, tym bardziej mogą być narażone na pękanie pod obciążeniem.  

POMYSŁOWE PRZECHOWYWANIE

Podstawową funkcją garażu jest oczywiście zapewnienie bezpiecznego miejsca dla samochodu. Rzadko jednak pełni on wyłącznie taką funkcję. Ze względu na swoją przestrzeń stanowi bardzo dobre miejsce do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Odpowiednie rozplanowanie uchwytów czy pojemników pozwala zwielokrotnić dostępne miejsce i zachować porządek we wszystkich trzymanych w garażu przedmiotach. Te rzadziej używane, jak zimowe ubrania czy sprzęt kempingowy można schować w pojemnikach podwieszanych pod sufitem. Ciekawym rozwiązaniem są też haki ścienne, dzięki którym łatwo znajdą swoje miejsce rowery, zapasowy komplet opon czy narzędzia ogrodnicze.

PRZESTRZEŃ ROBOCZA

Częstym zastosowaniem przestrzeni garażu jest stworzenie w nim niewielkiego warsztatu. Z tego względu warto wstawić do garażu duży stół warsztatowy z dobrym oświetleniem. Można nad nim zawiesić praktyczne tablice nadbudowy i systemy haków zapewniające doskonały dostęp do najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Warto skorzystać z oferty gotowych systemów stołów warsztatowych do garażu, które dobrane w indywidulany sposób, zależny od potrzeb, staną się nieodzownym i pomocnym elementem wyposażenia. Ważne, aby pamiętać o zapewnieniu sobie dobrego dostępu do gniazdek elektrycznych oraz – zwłaszcza jeżeli zdarza się pracować z farbami lub lakierami – odpowiedniej wentylacji. Znakomitym rozwiązaniem, dla lubiących majsterkować, jest też regał na narzędzia na kółkach. Łatwo można go przesunąć tam, gdzie potrzeba, nawet na zewnątrz garażu, uzyskując w ten sposób dostęp do wszystkich schowanych w nim narzędzi. Podczas urządzania garażu mogą pomóc także profesjonaliści zapewniający porady oraz kompleksowe wyposażenie, a także projektanci, którzy pomogą zaaranżować całą przestrzeń z dopasowaniem do indywidualnych potrzeb…”.  

Artykuł opracowała: Anna Djakow Projektantka wnętrz Architektura wnętrz AD

www.architekturawnetrzad.pl

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Wszystko profesjonalnie. Bardzo polecam. Najwyższa jakość.
2024-01-10
Super kontakt i super produkty polecam serdecznie
pixel