Jaki blat do stołu warsztatowego

2023-11-03

Zakup stołu warsztatowego wiąże się z dokonywaniem wyboru wśród wielu różnych propozycji, które są na rynku.

Dokonując zakupu, klienci kierują się różnymi parametrami; wygląd, kolor, nośność, funkcjonalność stołu, polecenie od kolegi oraz opiniami na różnych stronach.

Stół składa się z elementów metalowych oraz drewnianych. W tym przypadku skupmy się na blacie drewnianym oraz jego funkcjonalności. Często klienci pytają z czego wykonany jest nasz blat, jakie drewno, dlaczego takie, a nie inne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu z blatem drewnianym?

Przede wszystkim czy jest wykonany z drewna twardego czy miękkiego. Twardość drewna to opór powierzchni drewnianej wobec wciskanego obiektu. Znane są dwie metody mierzenia twardości; Brinella oraz Janka. Należy pamiętać, aby twardość gatunków drewna sprawdzać za pomocą jednej metody określanej w kG/cm lub kG/mm. Do grupy twardych zalicza się przede wszystkim: heban, buk, grab oraz klon, jesion.

W czasie wykonywania ciężkich prac, często zdarza się, że używany jest młotek, szlifierki, wybijaki, które mogą uszkodzić stół. Dlatego im twardszy blat, tym prace będą łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Funkcjonalność blatu drewnianego to również jego wymiary. Najczęściej spotykanym i najwygodniejszym wymiarem blatu drewnianego jest długość  pomiędzy 2000-2200 mm oraz szerokość 690-730 mm. Grubość blatu powinna być między  40-42 mm, ponieważ w większości stołów montowane są imadła warsztatowe, które mają dłuższe śruby do przykręcenia. Drugim ważnym czynnikiem grubości blatu jest jego nośność. Zachowując grubość minimum 40 mm, blat drewniany może udźwignąć do 1000 kg przy równomiernym rozłożeniu przy zachowaniu odpowiedniej konstrukcji metalowej.

Trzeba również zwrócić uwagę w jaki sposób jest sklejone drewno. Najczęstszym i najbezpieczniejszym sposobem jest sklejenie blatu klejem z klasy D3, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Łączenie drewna poprzez mikro wczepy daje użytkownikowi gwarancję bardzo wysokiej jakości produktu.

Polecane

Stół warsztatowy do garażu, do warsztatu dla mechanika DP 2030 VARTECO

Stół warsztatowy do garażu, do warsztatu dla mechanika DP 2030 VARTECO

6 875,70 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 6 875,70 zł/1szt.Cena regularna 7 244,70 zł brutto/1szt.
Ryflowana guma GR3S1200

Ryflowana guma GR3S1200

282,90 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Wszystko profesjonalnie. Bardzo polecam. Najwyższa jakość.
2023-04-24
Stół wykonany fachowo i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt i wsparcie na etapie od zamówienia do realizacji. Polecam.
pixel